Kontenery i cysterny są urządzeniami przemysłowymi
Pojęcie „urządzenie przemysłowe" należy rozumieć szeroko, jako rodzaj mechanizmu lub zespół elementów, przyrządów, służący do wykonywania określonych czynności zarobkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ułatwiający szeroko rozumiane prace materialne lub proces sprzedaży towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku z 14 sierpnia 2020 r. (III SA/Wa 2378/19).
Spółka produkuje i sprzedaje wsady owocowe i warzywne, dla których potrzebne są opakowania specjalistyczne. W związku z tym dzierżawi od spółki niemieckiej kontenery oraz cysterny na surowce. W związku z tym zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy te dzierżawione opakowania i cysterny na surowce mieszczą się w definicji pojęcia „urządzenia przemysłowe" w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Spółka wskazała jednocześnie, że zarówno w ustawie o CIT, jak i w zawartej przez Polskę z Niemcami umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) brak jest definicji legalnej tego pojęcia. Spółka nie wykorzystuje kontenerów i cystern do produkcji, a jedynie do przechowywania i transportu tych wyrobów lub surowców.
Organ podatkowy w wydanej interpretacji podatkowej nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i stwierdził, że pojęcie ,,urządzenie przemysłowe" należy rozumieć szeroko. Urządzenia te są wykorzystywane w profesjonalnym obrocie, dlatego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta